Rozkład Jazdy PKP – Aktualności

Aktualności:

Bezpiecznie z Grupą PKP

29.03.2017

Bezpieczeństwo podróżnych to jeden z głównych priorytetów Grupy PKP. Dzięki odpowiedniemu przeszkoleniu oraz dostępowi do defibrylatora pracownik ochrony na dworcu Wrocław Główny uratował ludzkie życie.

Przeszkolony personel
Spółki Grupy PKP stale podejmują działania, dzięki którym pasażerowie podróżują komfortowo i bezpiecznie. Na każdym etapie podróży mogą liczyć na profesjonalną pomoc ze strony pracowników ochrony na dworcach, a także załogi konduktorskiej na pokładzie pociągów PKP Intercity. Pomoc ta obejmuje również sytuacje związane z zagrożeniem życia lub zdrowia.

Z zasadami udzielania pierwszej pomocy zaznajomiony jest każdy ochroniarz pełniący obowiązki na dworcu kolejowym należącym do PKP S.A. Odpowiednie szkolenia dla swoich pracowników w tym zakresie organizują również PKP Intercity i Straż Ochrony Kolei.

Szkolenia dla funkcjonariuszy SOK odbywają się w ramach kursu podstawowego oraz w formie kursów doskonalących. W 2016 r. przeszkolonych zostało łącznie 179 osób. Zajęcia odbywają się w formie teoretycznej i praktycznej. Zakres tematyczny obejmuje m.in. takie zagadnienia jak ocenę stanu poszkodowanego, pomoc w razie urazów, złamań, oparzeń, czy omdlenia. Funkcjonariusze uczą się też jak prawidłowo przeprowadzić resuscytację i obsłużyć defibrylator.

Szkolenia z zasad udzielania pierwszej pomocy medycznej przeszli też pracownicy drużyn konduktorskich PKP Intercity, podczas kursów prowadzonych przez ratowników medycznych. Uczestnicy ćwiczyli udzielanie pomocy przedmedycznej w sytuacjach spotykanych w środkach komunikacji publicznej. Odpowiednie zagadnienia związane z udzielaniem pierwszej pomocy są poruszane w trakcie cyklicznych okresowych szkoleń BHP. Kursy przeprowadzane są przynajmniej 3 razy w roku.

Nowoczesne urządzenia
W ratowaniu zdrowia i życia pomaga również profesjonalny sprzęt. Pracownicy ochrony na dworcach wyposażeni są w apteczki do udzielania pierwszej pomocy. Takie zestawy znajdują się również na największych dworcach kolejowych.

Obiekty należące do PKP S.A. sukcesywnie wyposażane są również w defibrylatory. Obecnie urządzenia te znajdują się m.in. na dworcach w Warszawie, Wrocławiu, Szczecinie czy Bydgoszczy. Od lipca ubiegłego roku defibrylatory AED Plus dostępne są również w każdym pociągu Express Intercity Premium (Pendolino). Urządzenia ratujące życie są umieszczone w specjalnie oznaczonych skrzynkach w wagonie nr 2., w sąsiedztwie przedziałów dla opiekunów z dziećmi. Pracownicy drużyn konduktorskich PKP Intercity zostali przeszkoleni z obsługi urządzeń. Dodatkowo konduktorzy i kierownicy pociągów mogą indywidualnie ćwiczyć ich obsługę na urządzeniach przeznaczonych do celów treningowych.

Defibrylatory są proste w obsłudze, wspierają i instruują osobę udzielającą pomocy w czasie całej akcji ratowniczej. W ostatnich dniach właśnie dzięki urządzeniu AED pracownik ochrony uratował mężczyznę, który zasłabł na dworcu Wrocław Główny. W podobnej sytuacji kilka miesięcy temu znalazł się funkcjonariusz SOK. Przy użyciu przenośnego defibrylatora wykonał masaż serca, przywracając funkcje życiowe przechodnia, który zasłabł na ulicy.

Polecamy

Nasz serwis używa ciasteczek do profilowania prezentowanych treści, w tym reklam, co umożliwia dopasowanie treści do potrzeb użytkowników. Dlatego prosimy, abyś zgodził się na przechowywanie w Twojej przeglądarce ciasteczek. Ponieważ niektóre treści, w tym reklamy przygotowywane mogą być przez podmioty zewnętrzne, informacje o ciasteczku będziemy udostępniać naszym partnerom biznesowym. Zgoda jest dobrowolna.

NIE ZGADZAM SIĘ ZGADZAM SIĘ